pogrzeb
pogrzeb zakład pogrzebowy

Etykieta pogrzebowa

Pogrzeb to uroczystość otoczona smutkiem, czasami rozpaczą i zawsze tęsknotą. Zwykle jest to pożegnanie, które wprowadza w głęboki stan przemyśleń lub rozdziera serce. Nie łatwo jest przez to przejść, ale niestety jest to etap, w którym wcześniej czy później weźmie udział każdy z nas.

Otoczenie

Pogrzeb rozpoczyna się od mszy, następnie trumna lub urna przenoszone są do karawanu, za którym zbierają się najbliżsi, aby ruszyć procesją z pod kościoła na przyszłe miejsce spoczynku zmarłej lub zmarłego. Często też – czasami ze względu na pogodę, czasami na warunki panujące na drodze, a czasami ze względu na prośbę rodziny karawan jedzie na cmentarz sam, aby tam poczekać na uczestników uroczystości. Zakład pogrzebowy, który zajmuje się organizacją całej oprawy wie, że bardzo ważny jest każdy szczegół przebiegającego wydarzenia.

Ważne są kwiaty, które odpowiednio ułożone nie zasłonią widoku trumny lub urny. Istotne są ubrania mężczyzn przenoszących ciało zmarłego lub zmarłej. I absolutnie najważniejsze jest zachowanie zarówno tych osób, jak i grabarzy, którzy zajmują się ostatnimi czynnościami na cmentarzu. Etykieta pogrzebowa wymaga od zakładu pogrzebowego, aby wszyscy pracownicy byli ubrani godnie i adekwatnie do sytuacji – niedopuszczalne są kolorowe stroje, czy jakiekolwiek śmiechy podczas uroczystości. Złe zachowanie może urazić lub zranić rodzinę, której właśnie ktoś odszedł. Ktoś bliski i kochany – po co psuć te chwile przez brak znajomości etykiety?

Życie jest tylko jedno, pogrzeb również będzie tylko jeden. To czas i miejsce dla osób, które kochały zmarłego lub zmarłą i które wiedzą, jak powinny oddać jej lub jemu szacunek w tych ostatnich chwilach. Etykieta pogrzebowa wymaga odpowiedniego ubioru i zachowania nie tylko od pracowników zakładu pogrzebowego. Wymogi te dotyczą również rodziny i innych uczestników. Brak zastosowania się do podstawowych zasad smaku ukazuje brak szacunku dla osoby zmarłej. I brak szacunku i empatii wobec najbliższej rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *