cmentarz Warszawa
pogrzeb usługi pogrzebowe zakład pogrzebowy

Cmentarz Bródnowski w Warszawie

Cmentarz Bródnowski zwany również cmentarzem Bródzieńskim jest zabytkową nekropolią, która znajduje się przy ulicy Wincentego 83 między Targówkiem a Nowym Bródnem. Powierzchnia cmentarza wynosi 113,3 ha, a liczba pochowanych szacuje się na ponad milion osób. Tym samym cmentarz Bródnowski jest jednym z największych cmentarzy w Europie.

Historia

Historia cmentarza rozpoczyna się w 1884 roku, kiedy w wyniku braku miejsc na cmentarzu Kamionkowskim, władze miasta postanowiły otworzyć nową nekropolię. Pierwszą pochowaną Zmarłą na cmentarzu była roczna dziewczynka – Maria Skibniewska. Przez długi czas cmentarz ten był miejsce, w którym chowano osoby o niższym statusie materialnym, które zmarły w szpitalu. Miasto pomagało rodzinom finansować pogrzeby bliskich, pobierając od nich niewielką kwotę. W ciągu roku na cmentarzu odbyło się ponad dwa tysiące pochówków.

W trakcie trwania epidemii cholery w 1892 roku na cmentarzu wyznaczono specjalną kwaterę, na której chowano osoby zmarłe w wyniku tej choroby. W tym miejscu spoczęły również ofiary walk rewolucji z lat 1905-1906.

W swoich początkach cmentarz nie był położony na tak obszernym terytorium. Dopiero w roku 1921 powiększono jego teren i od tego czasu niezmiennie wynosi 113,3 ha. Sam mur otaczający cmentarz wynosi 4958 metrów.

Zwyczaje

Od 1925 cmentarz zdobi figurka Matki Boskiej. Od lat mieszkańcy Warszawy zapalają znicz pod pomnikiem świętej, aby uczcić pamięć bliskich, których miejsce pochówku nie jest znane. Mowa tutaj o osobach, które zaginęły lub zostały pochowane poza granicami ojczyzny. Zwłaszcza w święto zmarłych można zobaczyć rozświetloną drogę prowadzącą do figurki Matki Bożej.

Kolumbaria

Mimo dużej powierzchni cmentarza, ilość nagrobków ziemnych jest ograniczona. Chociaż pogrzeby kremacyjne już od wielu lat są stosowane, to na cmentarzu Bródnowskim pojawiły się pierwsze kolumbaria dopiero w 2021 roku.

Na cmentarzu odbywają się regularnie ceremonie ostatniego pożegnania, organizowane przez kompleksowe zakłady pogrzebowe, o których można przeczytać na portalu Funer Warszawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *