pogrzeb świecki
usługi pogrzebowe zakład pogrzebowy

Pogrzeb z udziałem Mistrza Ceremonii

Wiara jest bardzo osobistym i indywidualnym przekonaniem każdego człowieka. Wiele osób wierzących pragnie, aby pogrzeb został przeprowadzony przez osobę duchowną, ale co z tymi, którzy są niewierzący lub wierzą, ale nigdy nie chcieli, aby to ksiądz prowadził ceremonię pożegnalną? W takich sytuacjach osobą odpowiedzialną za pożegnanie zmarłego jest Mistrz Ceremonii.

Kim jest Mistrz Ceremonii?

Funkcję Mistrza Ceremonii pełni osoba świecka, która spełnia odpowiednie wymogi. Przemawianie w trakcie pogrzebu jest czynnością bardzo stresującą, gdyż to właśnie na taką osobę zwrócone są oczy wszystkich żałobników. Stres i ogromna odpowiedzialność oznacza, że funkcję tę mogą sprawować osoby, które mają nienaganną prezencję, bardzo dobrą dykcję oraz umiejętność formułowania słów. Z kolei strój Mistrza Ceremonii zawsze podkreśla powagę sytuacji, dlatego najczęściej można zobaczyć kobietę lub mężczyznę sprawujących taką funkcję w todze.

pogrzeb z mistrzem ceremonii

Pogrzeb jest bardzo ważnym społecznym momentem, w którym Rodzina i najbliżsi Przyjaciele Zmarłego mogą z odpowiednią godnością pochować swojego Bliskiego. Zorganizowanie pogrzebu zgodnie ze światopoglądem Zmarłego jest ogromnym wyrazem szacunku, jednak brak udziału osoby duchownej nie musi być jednoznaczny z pogrzebem o mniejszej wadze. Wręcz przeciwnie. Każdy Mistrz Ceremonii w Polsce zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkie znaczenie ma ich zaangażowanie i profesjonalizm. Jednym z zakładów, który wychodzi naprzeciw pragnieniom zorganizowani ceremonii świeckiej jest Zakład Pogrzebowy Nekropolis (zobacz), który oferuje swoje usługi na terenie Warszawy i okolic.

Czym wyróżnia się świecka ceremonia?

Pogrzeb świecki charakteryzuje się nie tylko brakiem symboli religijnych, ale również wyrażaniem najgłębszych uczuć wszystkich żałobników poprzez opowieści o życiu Osoby, która odeszła na wieczne spoczywanie. Osoba przewodnicząca ceremonii pogrzebowej jest bardzo ważna. Niezależnie od tego, czy jest to osoba świecka, czy duchowna, gdyż to właśnie jej słowa w najpiękniejszy sposób uhonorują życie zmarłego.

2 thoughts on “Pogrzeb z udziałem Mistrza Ceremonii”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *