Usługi pogrzebowe Wawrzyszew
cmentarze usługi pogrzebowe

Cmentarz Wawrzyszewski w Warszawie

Dzień Wszystkich Świętych jest niezwykle ważny dla osób, które straciły swoich bliskich. Większość ludzi odwiedza wtedy Cmentarz Wawrzyszewski, gdzie chowani są ludzie wyznania katolickiego.

Historia cmentarza

Warto mieć na uwadze, że nazwa może trochę wprowadzać błąd, ponieważ cmentarz jest zlokalizowany na Chomiczówce. Jego powierzchnia jest zbliżona do trapezu i zajmuje 8 ha. Należy pamiętać, że teren jest pofałdowany i mocno zróżnicowany. Niestety, nowe pochówki już się tu nie odbywają, ponieważ cały cmentarz jest zapełniony. W centrum krzyżują się ze sobą dwie główne aleje. Kwatera wojskowa znajduje się w części południowo-wschodniej, natomiast kwatera dziecięca jest zlokalizowana w części południowo-zachodniej. Niedaleko bramy głównej znajduje się także kwatera braci Marianów. Kancelaria cmentarza jest umiejscowiona bezpośrednio przy głównej bramie. Początkowo cmentarz miał służyć jedynie mieszkańcom Wawrzyszewa, ale z czasem został rozbudowany. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że najstarszy grób pochodzi z 1830 roku. Na cmentarzu pochowani są także żołnierze powstania warszawskiego oraz cywile rozstrzelani w 1939 roku w Wawrzyszewie. Groby powojenne zajmują zdecydowanie większą część cmentarza. Kościół św. Marii Magdaleny jest położony przy ul. Wólczyńskiej i pełni rolę kaplicy cmentarnej. Na cmentarzu pochowani są także żołnierze z 30 pułku Strzelców Kaniowskich. Pierwszą osobą, która była tu pogrzebana był sztabskapitan Konstanty Brzozowski, który należał do drugiego batalionu saperów.

Zmarli pochowani na cmentarzu

Wawrzyszew i Chomiczówka dopiero w 1951 roku zostały włączone do Warszawy. Od tego czasu zmieniło się bardzo dużo i sam cmentarz przeszedł gruntowną renowację. Wybudowano również mur zamiast płotu, który był mało wytrzymały. W latach 1942-1943 powstał projekt ogrodzenia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ogrodzenie w latach 80-tych zostało całkowicie zburzone i wymienione na nowe. Strzelcy Kaniowscy pochowani są w specjalnej kwaterze, w której jest też obelisk z sylwetką orła. Na przełomie października i listopada ludzie najchętniej odwiedzają groby swoich bliskich zmarłych. W samej Warszawie znajduje się kilkadziesiąt cmentarzy, a większość z nich jest całkowicie zapełniona. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na kremację, ponieważ jest to znacznie wygodniejsze. Cmentarz jest miejscem wydzielonym do pochówku osób zmarłych. Bezwyznaniowcy oraz zmarli różnorodnych wyznań są najczęściej chowani na cmentarzach komunalnych. Cmentarz Wawrzyszewski jest cmentarzem rzymskokatolickim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *