warszawskie zakłady pogrzebowe
usługi pogrzebowe zakład pogrzebowy

Jak wybrać dobry zakład pogrzebowy w Warszawie?

W roku 2019 Warszawa odnotowała w swoich statystykach niemal 19100 zgonów. To oznacza, że codziennie na warszawskich cmentarzach odbywało się około 60 pochówków. Każdego dnia taka liczba rodzin staje przed problemem zlecenia organizacji pogrzebu firmie funeralnej. Jak wybrać dobry zakład pogrzebowy?

Warszawa – usługi pogrzebowe

W Polsce działa ponad 2,5 tysiąca firm świadczących usługi pogrzebowe. Kilkaset z nich ma swoje siedziby w Warszawie i okolicach. Jak spośród takiej liczby dokonać najlepszego wyboru?

Zlecenie organizacji pochówku to szczególny rodzaj usług. Pogrzeb ma wiele aspektów, przez pryzmat których dokonuje się jego oceny. Jest to prywatny, bardzo osobisty czas odprowadzenia i pożegnania bliskiej osoby, ale jednocześnie to publiczny spektakl z udziałem wielu osób. Przedśmiertne dyspozycje czynią pochówki jeszcze bardziej złożonymi logistycznie ze względu na nietypowe życzenia Zmarłych. Tylko bardzo doświadczeni, najlepsi specjaliści działający w branży mogą podołać realizacji tak skomplikowanych zleceń.

zakład pogrzebowy

Gdzie znaleźć dobry zakład pogrzebowy?

Na co dzień nikt nie przegląda ofert zakładów pogrzebowych. Dopiero śmierć bliskich zmusza nas do poszukiwań zleceniobiorcy. Bardzo dobrą metodą jest korzystanie z rekomendacji znajomych i członków dalszej rodziny, którzy mają w kwestii organizacji pochówków doświadczenie. Warto także czytać referencje na stronach www firm pogrzebowych oraz wpisy na forach.

Ofertę z katalogiem usług można znaleźć w serwisach internetowych poszczególnych zakładów pogrzebowych. W Internecie znajdują się także portale prowadzące spis sprawdzonych firm pogrzebowych. Strony internetowe to także zbiór ważnych informacji poradnikowych dla rodzin – organizatorów pogrzebów. Tam można również znaleźć numery telefonów oraz adresy zakładów pogrzebowych.

Jakie usługi pogrzebowe trzeba zamówić?

Ilość i rodzaj zlecanych usług pogrzebowych zależy od rodzaju pochówku i rozmachu – mówiąc wprost: od ilości pieniędzy, jakimi dysponuje rodzina. Podstawowe usługi związane są z przygotowaniem miejsca pochówku – grobu ziemnego lub murowanego. Kolejna grupa zleceń wiąże się z przygotowaniem ciała: czynności higieniczno-kosmetyczne, ubieranie itp. Na każdym pogrzebie opłaca się usługi transportu ciała, złożenia do grobu, zamknięcia mogiły. Niezbędne są także zlecenia na kwiaty, nekrologi, transport oraz zakup akcesoriów pogrzebowych, np. trumny, urny, krzyża, tabliczki z nazwiskiem.

Dokonując wyboru zakładu pogrzebowego warto się upewnić, czy w specyfikacji usług ujęte są wszystkie koszty łącznie z wynagrodzeniem podwykonawców. Z praktyki wynika, że najlepszymi zleceniobiorcami są firmy o szerokim spektrum usług dysponujące własną infrastrukturą pogrzebową (przechowalnia, spopielarnia, kaplica, flota karawanów, dom pogrzebowy z salą na stypę).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *